Kauno gyventojų skaičius 2023 m.

Kauno gyventojų skaičius per pastaruosius tris dešimtmečius patyrė didelius svyravimus. Nuo 1996 m. iki 2019 m. gyventojų skaičius sumažėjo net 29,8 procentais. Tokia padėtis susidarė dėl natūralios gyventojų kaitos (daugiau žmonių miršta nei gimsta) ir neigiamo migracijos balanso (daugiau žmonių išvyksta nei atvyksta). Kauno rajone gyventojų skaičius augo visu 1996-2021 m. laikotarpiu (išskyrus 2010-2011 m., kuomet dėl pasikeitusios PSD tvarkos išsiregistravo daug emigravusių gyventojų). Tačiau pastaraisiais metais padėtis pasikeitė ir nuo 2019 m. gyventojų skaičius (dėl vidinės ir užsienio migracijos) Kauno mieste išaugo daugiau nei 18 000, arba 6 proc.

Gyventojų skaičius 2023 m. liepos 1 d.:

  • Kauno mieste – 304 459
  • Kauno mieste ir rajone kartu – 404 491
  • Kauno apskrityje – 580 243
Kauno aglomeracija 2022 liepos 1 d.

Dalis miesto gyventojų pasitraukė į Kauno priemiesčius. Kauno rajonas per pastaruosius du dešimtmečius yra vienas sparčiausiai augančių Lietuvos regionų: 1996-2021 m. gyventojų skaičius čia išaugo net 18,5 procento:

 

Vis dėlto auganti Kauno rajono populiacija neatsvėrė Kauno miesto depopuliacijos, t.y. gyventojų skaičius mieste mažėjo sparčiau nei gyventojų skaičius augo rajone. Bendrai Kaune ir jo rajone gyventojų skaičius mažėjo iki 2018 m., kuomet, atrodo, įvyko lūžis ir gyventojų skaičius 2018-2023 m. iš viso išaugo 23 378, arba +6,1 proc.

Kauno gyventojų skaičius 2022 m. pagal Teritorinių ligonių kasų duomenis (nuo 2018-01-01)

Teritorinių ligonių kasų duomenys rodo, kiek gyventojų yra prisiregistravę gydymo įstaigose atitinkamoje savivaldybėje. Tokie duomenys paprastai realiau atspindi tikrąjį gyventojų skaičių, ypač miestuose. Kauno miesto gydymo įstaigose prisiregistravę net 80 tūkstančių daugiau gyventojų nei jų yra oficialiai mieste (pagal Statistikos departamentą), arba 27,5 proc. daugiau. Kartu su rajono gydymo įstaigse prisiregistravusiais gyventojais, bendrai Kaune yra virš 440 000 gyventojų (pagal Statistikos departamento duomenis, Kauno mieste ir rajone 2021 m. sausio 1 d. bendrai gyveno 390 806 gyventojų).

Labai nevienodai gyventojų skaičius kinta skirtingos miesto dalyse. Senuosiuose sovietinių daugiabučių rajonuose gyventojų ženkliai sumažėjo, tuo tarpu Romainiuose, Kaniūkuose, Vaišvydavoje, ir arčiausiai miesto esančiose rajono seniūnijose (Raudondvario, Užliedžių, Domeikavos, Karmėlavos, Garliavos apylinkių, Ringaudų) sparčiai kuriasi ištisi naujakurių kvartalai, ir gyventojų sparčiai daugėja.

Migracija Kaune

Ilgą laiką Kauno miestas prarasdavo tūkstančius gyventojų dėl emigracijos – tiek į užsienį, tiek į kitas Lietuvos vietas. Tačiau pastaraisiais metais situacija pasikeitė iš esmės: tiek užsienio, tiek vidinė migracija tapo teigiama ir rajone, ir mieste. Reikia tikėtis, kad tokia tendencija ir toliau išliks, ir Kaunas susigrąžins prarastus tūkstančius gyventojų (duomenys grafikams iš Statistikos departamento).

Kauno miesto ir apylinkių seniūnijų demografiniai pokyčiai 2011-2021 m.

Nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo vyravo aiški tendencija – iš Kauno miesto gyventojai kraustosi į priemiesčius. Tai akivaizdu palyginus gyventojų surašymo duomenis iš seniūnijų. Vienintelės Kauno miesto seniūnijos, kuriose per dešimtmetį gyventojų skaičius augo – Šilainių ir Aleksoto. Šiose seniūnijose yra nemažai naujai besikuriančių mažabučių namų kvartalų, ypač Romainiuose (Šilainių sen.). Senuosiuose sovietinių daugiabučių dominuojamuose rajonuose gyventojų ir toliau mažėja. Džiugina tik tai, kad Centro seniūnijoje per dešimtmetį gyventojų sumažėjo nežymiai – tik 2,5 proc., tam įtakos turėjo ir naujai vystomi gyvenamųjų namų projektai.

Tuo tarpu Kauno rajono seniūnijose, besiribojančiose su Kauno miestu, gyventojų sparčiai daugėjo. Rekordininkė – Užliedžių seniūnija, kurioje per dešimtmetį gyventojų skaičius išaugo daugiau nei dvigubai. Ringaudų, Garliavos apylinkių, Domeikavos, Lapių, Alšėnų seniūnijos taip pat pritraukė daug naujakurių.

Gyventojų skaičiaus pokytis Kauno ir apylinkių seniūnijose 2011-2021 m.

Šaltinis: GeoData